Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Přípravu na porod začněte pořízením porodního boxu: u jorkšírka stačí krabice, do které se fenka pohodlně vejde i se štěňaty. Jednu stěnu můžete odstranit, aby měla do pelíšku volný přístup jak fenka (aby tam hned po porodu nemusela skákat), tak i štěňata až se začnou více pohybovat. Box vystelte hadříky, které po porodu vyměňte za čisté.
Průměrná doba březosti je 63 dní s hranicemi 58-69 dní. Před 58. dnem se porod označuje za potrat a štěňata se buď rodí mrtvá nebo brzy uhynou, po 69. dni je nutné většinou porod vyvolat či provést císařský řez.
Ukazatelem blížícího se porodu u feny je krátkodobý pokles teploty o půl až jeden a půl stupně asi 36 hodin před porodem. Proto jestli chcete spolehlivě rozpoznat, že se porod blíží, je vhodné od 58. dne březosti začít 2x denně (po 12ti hodinách) fence měřit teplotu v konečníku. Dalšími příznaky blížícího se porodu mohou být vyhledávání tmavých a klidných míst nebo naopak přítomnosti chovatele, příprava pelechu, kapkovitý vzhled břicha, fenky méně žerou, více pijí a častěji močí, některým se spouští mléko, bývá oteklá mléčná žláza, neklid. Tyto příznaky jsou však velmi individuální, na některé fence nepoznáte vůbec nic.
Před porodem by měla odejít rosolovitá hlenová zátka. Jakmile porod začne, jsou na bříšku feny patrné kontrakce, do půl hodiny od začátku intenzivních kontrakcí by měl vyjít plod. Při porodu odtékají tmavě zelené plodové vody (zelená plodová voda značí odloučení placenty od dělohy) - pokud odtékají takto zbarvené vody po troškách měl by plod vyjít do 2 hodin, pokud rychle naráz měl by vyjít tak do 15 min. Intervaly mezi štěňaty se s postupujícím porodem většinou prodlužují, takže se nelekejte, pokud fenka na delší dobu přestane mít kontrakce. Bude-li se starat o již narozená štěňata, bude je v klidu kojit, není zapotřebí žádného zásahu. Bude-li doba bez kontrakc& iacute; delší než 6 hodin, je dobré plody zkontrolovat pomocí sona. Při porodu můžete fence podávat vodu s Glukopurem, jako okamžitou energii pro podporu kontrakcí a tlačení.
Narozená štěňata je vhodné osušit a očistit čistým hadříkem, zejména očistit hlen z nozder a dutiny ústní, můžete je i celé celkem silně promasírovat, pak je přiložte k fence, aby si je olízala a nechala pít. Fena většinou sama přeruší pupeční šňůru. Tu můžete následně ošetřit ponořením do dezinfekčního roztoku, např. Ajatinu. Po porodu štěňata zkontrolujte, zejména dutinu ústní (případné rozšetěpy) či přítomnost paspárků na pánevních končetinách - odstraňují se hned po porodu.

Štěně se musí nejpozději do půl hodiny po porodu napít mleziva, je to velmi důležité z hlediska předávání mateřských protilátek. Další péče je již na fence. Pokud bude dobře kojit a o štěňata se starat, neměli byste s nimi mít do čtvrtého týdne po porodu žádné starosti, pak je již můžete začít přikrmovat.

Při porodu je dobré ohlídat, zda odešly všechny placenty (po každém štěněti odejde i obal), a je lepší zabránit fence v jejich požírání, pokud jich sní hodně, může jí pak být špatně nebo může mít průjem. Nějakou dobu po porodu budou z fenky odcházet očistky krvavě hlenovitého charakteru. Krvácení by nemělo být příliš intenzivní a očistky by neměly být špinavě hnisavé či zapáchající.

Fenku můžete ještě odčervit, během březosti lze kdykoliv bezpečně použít spot on (pipeta mezi lopatky) přípravek s obsahem selamectinu, lze i některé odčervovací tablety tak týden před porodem. Pokud porod proběhne bez problémů, lze návštěvu veterináře se štěňaty nechat až na první štěněcí očkování, tedy kolem sedmého týdne věku. Mezi tím by se však štěňata i fenka měla ještě 3x odčervit, odčervují se spec. pastou od druhého týdne věku, v intervalu 14 dní. Pastu můžete pořídit u veterináře (štěňata s sebou brát nemusíte).
Doufám, že jsem nic nevynechala, budete-li se chtít ještě na něco zeptat, určitě napište. Jinak držím palce, ať vše probíhá tak, jak má a štěňata se mají k světu:-)).
MVDr. Pavla Alexandrová