Jak vypadá štěně u chovatele
Novorozené štěně má krátkou srst, slepená oční víčka a zvukovody. Bez pomoci matky se nevyprázdní, orientuje se čichem a nemá vyvinutou regulaci tělesné teploty. Po
třech dnech odpadá pupeční šňůra a štěně začne přibírat na
váze.
Přibližně
desátý den se dostává na dvojnásobnou váhu, udrží hlavu vztyčenou a při pití si pomáhá předníma nohama. V tomto období se také rozlepují oční víčka. Plemenné znaky jsou patrné po
dvaceti dnech života. Štěně už vidí, slyší a reguluje tělesnou teplotu. Se sourozenci si začíná malý pes hrát kolem
jednoho měsíce věku, to už také zkouší štěkat, prořezávají se mu první zuby a bez problémů se pohybuje. Po
šesti týdnech dobře poznáte plemeno i povahu jedince. Feny už nebývají nadšené z kojení a štěně se postupně učí přijímat jinou než tekutou potravu. O týden později je už natolik vyspělé, že dokáže zaujmout místo ve smečce a komunikovat s okolím.
Očkování a odčervení
"Do 12. týdne by mělo být štěně ještě 2x naočkováno, čili jedna injekce u chovatele, dvě u nového majitele a po té třetí aplikaci je štěně ochraňováno proti nemocem přenosným mezi psy – a může se s nimi jít na cvičiště, může se seznamovat s ostatními zvířaty," říká chovatelka Světlana Zvěřinová
.
Očkovací plán štěněte
Poprvé se očkuje v 8. týdnu života štěněte - proti psince, parvoviróze a coronaviróze.
Další vakcinaci provádí veterinář ve 12. a 16. týdnu, tedy už u majitele - proti leptospiróze, parainfluenze, infekční laryngotracheitidě, tetanu, lymské borelióze. V 16. týdnu navíc proti vzteklině.
|
Odčervuje se poprvé ve dvou týdnech štěněte každých 14 dní. Tento postup trvá až do dvou měsíců věku. Starší štěně se odčervuje po třech měsících.
Přechod od chovatele k novému majiteli je pro štěně velmi náročným obdobím. Pokud není na změnu připraveno a je odebráno příliš brzy, dochází k nepříjemným problémům. Zhoršuje se obranyschopnost, reakce na vakcinaci, příjem potravy a zpomaluje se fyzický vývoj. Štěně si také obtížně zvyká na nové
prostředí, teskní po matce a sourozencích a výsledkem je horší navazování kontaktu s novou smečkou, tedy rodinou nového majitele.
Kdy odebrat štěně
Zralé štěně...
1. je po fyzické a psychické stránce úměrně vyvinuté,
2. je zdravé,
3. dobře se pohybuje, mimo kroku využívá klus i cval,
4. hlavu drží pevně a ocáskem (má-li ho) dokáže vyjadřovat své pocity, aniž by došlo k narušení rovnováhy,
5. má prořezány špičáky i řezáky,
6. je odstavené od feny a dobře přijímá i netekutou potravu,
7. se svou matkou si hraje, ale není na ní zcela závislé,
8. je zvídavé, v kontaktu s neznámými věcmi opatrné, nikoliv však bázlivé,
9. vyhledává společnost člověka a reaguje na lidskou řeč,
10. je podle doporučení ošetřujícího veterináře odčervené a očkované.
|
Chovatelé se při stanovení termínu odběru štěňat řídí hlavně chovatelskými předpisy. Psychická a fyzická vyspělost štěněte se označuje jako "zralost" štěněte a lze ji hodnotit podle deseti základních ukazatelů.
Stav štěněte ovlivňuje samozřejmě mnoho faktorů - věk (7-8 týdnů), průběh březosti, porodu a další vývoj štěňat, plemeno, počet štěňat ve vrhu, termín vrhu (štěňata narozená na jaře vyspívají rychleji) a hlavně péče chovatele.
Obecně platné předpisy stanovují minimální věk pro odběr štěňat na 50 dní. Řada chovatelských
klubů si stanovený termín prodlužuje podle potřeb svého plemene. Každé štěně ale potřebuje individuální přístup. Vhodně zvolený a ze zralosti štěněte vyplývající termín odběru má hned několik výhod. Nový majitel si od chovatele bere psa, který bez problémů přijímá potravu a který zvládne odloučení od své smečky, takže první společně strávené noci nebudou utrpením ani pro psa, ani pro nového majitele.